Ohjelma

Keskiaikaisilta markkinoilta löydät monenlaista nähtävää ympäri tapahtuma-aluetta. Laadukkaita käsityötuotteita ja keskiaikaisia herkkuja kauppaavat torimyyjät, hurjat ritarit, Työnäytösalueen käsityöläiset sekä mielenkiintoiset luennot takaavat unohtumattoman elämyksen koko perheelle. Lisäksi viihdyttävät teatteri-, tanssi-, sirkus- ja musiikkiesitykset johdattavat jännittävälle matkalle valoisaan keskiaikaan.

 

Ohjelma täydentyy, kaikki muutokset aikatauluihin pidätetään.

 

Markkina-alue

 

 

Keskiaikaiset markkinat 2022

Torstai 30.6.

klo 12:00‒ 20:00

 

Markkinatori

14.30                        Markkinanäytelmä: Päivän aloitus

15.00                        Markkinanäytelmä: Parantajalle riittää bisnestä

15.30                        Markkinanäytelmä: Ampu tulee!

16.00                        Markkinanäytelmä: Leikareiden näytelmä

16.30                        Markkinanäytelmä: Sulavat tuoksut

17.00                        Markkinanäytelmä: Kuninkaan ja muiden reittejä

17.30                        Markkinanäytelmä: Naiset äänessä

18.00                        Markkinanäytelmä: Oodi vesitynnyrille

18.30                        Markkinanäytelmä: Murinaa torilla

19.00                        Markkinanäytelmä: Kannustus hyvään käyttäytymiseen

19.30                        Markkinanäytelmä: Päivän lopetus

 

Lasten puhdepiha

12.00-20.00                  Pelejä ja leikkejä 

13.15                             Prinsessakoulu

15.15                             Ritarikoulu

 

 

Killanpiha (Brinkkalan sisäpiha) 

13.15                         Musiikkiohjelma: Ratatosk 

14.15                         Markkinanäytelmä: 

14.45                         Markkinanäytelmä: Akateemiset tavoittelut

15.15                         Musiikkiohjelma: Räikkä

16.15                         Markkinanäytelmä: Taivaan ja maan välillä

16.45                         Markkinanäytelmä: Kadonnut kakara

17.45                         Markkinanäytelmä: Kaverien kesken

19.00                         Musiikkiohjelma: Spiritual Seasons

 

Teinin oluttupa (Teinin sisäpiha) 

12.15                         Musiikkiohjelma: Satu Lankinen

14.15                         Musiikkiohjelma: Ratatosk 

17.15                         Musiikkiohjelma: Räikkä 

18.15                         Musiikkiohjelma: Spiritual Seasons 

 

Jokiranta

12.00-20.00              Storbåt AURA esittäytyy

13.00                         Musiikkiohjelma: Räikkä 

16.00                         Musiikkiohjelma: Satu Lankinen

18.00                         Musiikkiohjelma: Satu Lankinen 

 

Taiteen talo

12.00- 20.00             Katse historiaan -hankkeen katseenseurantatutkimus

Nyt etsitään suurta ja monipuolista osallistujajoukkoa historiallisten kuvien katsomista käsittelevään katseenseurantatutkimukseen!

Lyhyessä tutkimustilanteessa osallistuja katsoo kuvia tietokoneen näytöltä ja vastaa kuviin liittyviin kysymyksiin sekä taustatietokyselyyn. Tutkimuksessa käytettävän katseenseurantakameran avulla nähdään millisekuntien tarkkuudella mitä kuvien katselun aikana tapahtuu.

Huom! Ohjelmaan on ennakkoilmoittautuminen.

14.00                         Tarinankerrontaesitys: Kyyn synty / AM Toivonen

16.15                         Tarinankerrontaesitys: Mitä itket Ihtiriekko /AM Toivonen

 

Brinkkala Folk

20-23.30                   Satu Lankinen

                                   Ratatosk

                                   Spiritual Seasons

 

 

Keskiaikaiset markkinat 2022

perjantai 1.7.2022

klo 12:00‒ 20:00

 

Markkinatori

12.00                             Nukketeatteri: Aura of Puppetsin jättinukke (Varpunen)

14.30                             Markkinanäytelmä: Päivän aloitus

15.00                             Markkinanäytelmä: Parantajalle riittää bisnestä

15.30                             Markkinanäytelmä: Ampu tulee!

16.00                             Markkinanäytelmä: Leikareiden näytelmä

16.30                             Markkinanäytelmä: Sulavat tuoksut

17.00                             Markkinanäytelmä: Kuninkaan ja muiden reittejä

17.30                             Markkinanäytelmä: Naiset äänessä

18.00                             Markkinanäytelmä: Oodi vesitynnyrille

18.30                             Markkinanäytelmä: Murinaa torilla

19.00                             Markkinanäytelmä: Kannustus hyvään käyttäytymiseen

19.30                             Markkinanäytelmä: Päivän lopetus

 

Lasten puhdepiha

12.00-20.00                  Pelejä ja leikkejä

13.15                             Prinsessa- ja ritarikoulu

15.15                             Prinsessa- ja ritarikoulu

 

Killanpiha

14.45                             Markkinanäytelmä: Akateemiset tavoittelut

15.15                             Musiikkiohjelma: Räikkä

16.45                             Markkinanäytelmä: Kadonnut kakara

17.45                             Markkinanäytelmä: Kaverien kesken

18.15                             Markkinanäytelmä: Laivamiehen kosiskelut

18.30                              LUMOUS JA LEGENDA

 

 

Teinin oluttupa

12.15                              Musiikkiohjelma: Satu Lankinen

13.15                              LUMOUS JA LEGENDA

14.15                              Musiikkiohjelma: Satu Lankinen

16.15                              LUMOUS JA LEGENDA

17.15                              Musiikkiohjelma: Räikkä

 

Jokiranta

12.00-20.00                  Storbåt AURA esittäytyy

13.00                             Musiikkiohjelma: Räikkä

16.00                             Musiikkiohjelma: Satu Lankinen

17.00                             Nukketeatteri Reaktori

 

Taiteen talo

12.00- 20.00                  Katse historiaan -hankkeen katseenseurantatutkimus

14.00                              Tarinankerrontaesitys: Kyyn synty / AM Toivonen

16.15                              Tarinankerrontaesitys: Mitä itket Ihtiriekko /AM Toivonen

 

 

Keskiaikaiset markkinat 2022

Lauantai 2.7.

klo 12:00‒ 18:00

 

Markkinatori

12.00                            Nukketeatteri: Aura of Puppetsin jättinukke (Susi-Hukka)

12.30                            Markkinanäytelmä:  Päivän aloitus

13.00                            Markkinanäytelmä: Parantajalle riittää bisnestä

13.30                            Markkinanäytelmä: Ampu tulee!

14.00                            Markkinanäytelmä: Leikareiden näytelmä

14.30                            Markkinanäytelmä: Sulavat tuoksut

15.00                            Markkinanäytelmä: Kuninkaan ja muiden reittejä

15.30                            Markkinanäytelmä: Naiset äänessä

16.00                            Markkinanäytelmä: Oodi vesitynnyrille

16.30                            Markkinanäytelmä: Murinaa torilla

17.00                            Markkinanäytelmä: Kannustus hyvään käyttäytymiseen

17.30                            Markkinanäytelmä: Päivän lopetus

 

Lasten puhdepiha

12.00-18.00                  Pelejä ja leikkejä

12.15                             Tarinankerrontaesitys: Lumous ja legenda

13.15                             Prinsessakoulu

15.15                             Ritarikoulu

17.15                             Tarinankerrontaesitys: Lumous ja legenda

 

Killanpiha

12.30                            Markkinanäytelmä: Akateemiset tavoittelut

13.00                            Nukketeatteriesitys: Hemminki Maskulainen

14.00                            Asemiesten harjoitukset: Warusseppäin kilta

14.30                            Markkinanäytelmä: Taivaan ja maan välillä

15.00                            Markkinanäytelmä: Kadonnut kakara

15.30                            Nukketeatteriesitys: Hemminki Maskulainen

16.00                            Markkinanäytelmä: Kaverien kesken

16.30                            Markkinanäytelmä: Laivamiehen kosiskelut

17.00                            Musiikkiesitys: Meren Sisaret    peruuntunut

 

Teinin oluttupa

12.15                            Tanssiesitys: Unikankare, säestäjänä Muskotti

13.15                            Musiikkiesitys: Satu Lankinen

14.15                            Musiikkiesitys: Räikkä

15.15                            Tanssiesitys: Unikankare, säestäjänä Muskotti

16.15                            Musiikkiesitys: Meren Sisaret    peruuntunut

17.00                            Musiikkiesitys: Härkätien leikarit

 

Jokiranta

klo 12.00‒ 18.00         Storbåt AURA esittäytyy

12.00                             Asemiesten harjoitukset : Warusseppäin kilta

13.00                             Musiikkiesitys: Räikkä

14.00                             Musiikkiesitys: Satu Lankinen

15.00                             Musiikkiesitys: Härkätien leikarit

16.00                             Musiikkiesitys:  Satu Lankinen

17.00                             Musiikkiesitys: Muskotti

 

Taiteen talo

12.00- 18.00                Katse historiaan -hankkeen katseenseurantatutkimus

12.00-18.00                 Keskiajan kirjamessut

12.00                            Verta vuotava kuva, Sari Katajala-Peltomaa ja Marika Räsänen

12.45                            Keskiajan hirviöt, Miikka Tamminen

13.45                            Perhe ja verstas, Maija Ojala Fulwood

14.30                            Nahan käsittelyjä ja lautanauhoja. Käsityökirjoista keskustelemassa Mervi                                              Pasanen ja Hanna Nore

15.45                            Rottien pyhimys -romaanista keskustelemassa kirjailija Anneli Kanto ja dos.                                            Marika Räsänen

18.00                            Lumous ja Legenda

 

 

Teini Folk

20.00                             Lumous ja Legenda

21.00                             Tulikoira

22.00                            PERTTULA

 

 

Keskiaikaiset markkinat 2022

sunnuntai 3.7.2022

klo 12:00‒ 18:00

 

Markkinatori

12.00                             Nukketeatteri: Aura of Puppetsin jättinukke (Beluga-valas)

12.30                             Markkinanäytelmä: Päivän aloitus

13.00                             Markkinanäytelmä: Parantajalle riittää bisnestä

13.30                             Markkinanäytelmä: Ampu tulee!

14.00                             Markkinanäytelmä: Leikareiden näytelmä

14.30                             Markkinanäytelmä: Sulavat tuoksut

15.00                             Markkinanäytelmä: Kuninkaan ja muiden reittejä

15.30                             Markkinanäytelmä: Naiset äänessä

16.00                             Markkinanäytelmä: Oodi vesitynnyrille

16.30                             Markkinanäytelmä: Murinaa torilla

17.00                             Markkinanäytelmä: Kannustus hyvään käyttäytymiseen

17.30                             Markkinanäytelmä: Päivän lopetus

 

Lasten puhdepiha

12.00-18.00                  Pelejä ja leikkejä

12.15                             Tarinankerrontaesitys: Lumous ja legenda

13.15                             Prinsessakoulu

14.00                             Säilättäret (Porthanin puiston puolella)

15.15                             Ritarikoulu

17.15                             Tarinankerrontaesitys: Lumous ja legenda

 

 

Killanpiha

12.30                           Markkinanäytelmä: Akateemiset tavoittelut

13.00                           Nukketeatteriesitys: Hemminki Maskulainen

14.30                           Markkinanäytelmä: Taivaan ja maan välillä

15.00                           Markkinanäytelmä: Kadonnut kakara

15.30                           Nukketeatteriesitys: Hemminki Maskulainen

16.00                           Markkinanäytelmä: Kaverien kesken

16.30                           Markkinanäytelmä: Laivamiehen kosiskelut

17.00                           Musiikkiesitys: Härkätien  leikarit

 

Teinin oluttupa

12.15                             Tanssiesitys: Unikankare, säestäjänä Muskotti

13.00                             Musiikkiesitys: Härkätien  leikarit

13.30                             Musiikkiesitys: Satu Lankinen

14.00                            Asemiesten harjoitukset : Warusseppäin kilta

15.00                            Musiikkiesitys: Räikkä

16.00                            Tanssiesitys: Unikankare, säestäjänä Muskotti

17.00                            Musiikkiesitys: Satu Lankinen

 

 

Jokiranta

klo 12.00‒ 18.00        Storbåt AURA esittäytyy

12.00                            Asemiesten harjoitukset : Warusseppäin kilta

13.00                            Musiikkiesitys:  Räikkä

14.30                            Musiikkiesitys: Satu Lankinen

15.30                            Musiikkiesitys: Härkätien  leikarit

 

Taiteen talo 

12.00- 18.00                Katse historiaan -hankkeen katseenseurantatutkimus

14.00                            Tarinankerrontaesitys: Lumous ja legenda

16.15                            Tarinankerrontaesitys: Lumous ja legenda

 

Muuta ohjelmaa:
Keskiaikaiset kävelykierrokset

30.6.2022  klo 18:00  Keskiaikainen Turku
Kieli: suomi
1.7.2022 klo 18:00    Det Medeltida Åbo
Kieli: ruotsi ·
2.7.2022 klo 18:00  Keskiaikainen Turku
Kieli: suomi
25.7.2022 klo  18:00  Keskiaikainen Turku
Kieli: suomi