Ohjelma

Keskiaikaisilta markkinoilta löydät monenlaista nähtävää ympäri tapahtuma-aluetta. Laadukkaita käsityötuotteita ja keskiaikaisia herkkuja kauppaavat torimyyjät, hurjat ritarit, Työnäytösalueen käsityöläiset sekä mielenkiintoiset luennot takaavat unohtumattoman elämyksen koko perheelle. Lisäksi viihdyttävät teatteri-, tanssi-, sirkus- ja musiikkiesitykset johdattavat jännittävälle matkalle valoisaan keskiaikaan.

Tutustu tämän vuoden Keskiajan Turku -esitteeseen täällä.

Markkina-alue

Markkina-alue

  1. Info
  2. Markkinatori
  3. Työnäytösalue
  4. Lasten puhdepiha
  5. Kivisauna
  6. Teinin oluttupa
  7. Jokiranta
  8. Vanhan Raatihuoneen sali
  9. Brinkkalan talo
  10. Ensiapu (Vanhan Raatihuoneen aula)

 

Ohjelma

Torstai 29.6. ja perjantai 30.6.

Markkinatori avoinna 12.00–20.00

Markkinatori

14.30 Markkinarauhan julistus (teatteri)
15.00 Lahjoitus (teatteri)
15.30 Näkijä Agnes (teatteri)
16.00 Lepra (teatteri)
16.30 Leikari-ilveily (teatteri)
17.00 Oikeudessa tavataan! (teatteri)
17.30 Kiihkoilija (teatteri)
18.00 Piispankäräjät (teatteri)
18.30 Puolustusvalmisteluja (teatteri)
19.00 Turvapaikka (teatteri)
19.30 Lopputanssi (teatteri ja tanssi)

Lasten puhdepiha

12.00−20.00 Keskiaikaisia pelejä ja leikkejä
13.15 Prinsessakoulu
14.15 Ritarikoulu
15.15 Keskiaikainen muskari
16.15 WarusSeppäin kilta: miekkailunäytös
17.15 Keskiaikaseura Unikankare: keskiaikaista tanssia
18.15 Narrit temppuilevat
19.15 Keskiaikaseura Unikankare: keskiaikaista tanssia

Kivisauna

12.00 Pukinsarven Tröötöttäjät
13.00 Narrit temppuilevat
13.45 Härkätien Leikarit
14.15 Satu & Niiki
14.45 Tuhkatarha
15.15 Lauluyhtye Raiku
15.45 Kivisaunan emäntä? (teatteri)
16.15 Narrit temppuilevat
16.45 Jumalasta seuraava (teatteri)
17.15 Räikkä
17.45 Toisen viikon neitsyt (teatteri)
18.15 Tuhkatarha
18.45 Emäntää viedään (teatteri)

Teinin oluttupa

13.00 Tuhkatarha
14.00 Lauluyhtye Raiku
15.00 Härkätien Leikarit
16.00 Pukinsarven Tröötöttäjät
17.00 Satu & Niiki
18.00 Comissatores Aboenses
19.00 Räikkä

Jokiranta

12.00 Narrit temppuilevat
13.00 Satu & Niiki
14.00 Pukinsarven Tröötöttäjät
15.00 Narrit temppuilevat
16.00 Comissatores Aboenses
17.00 Narrit temppuilevat
18.00 Lauluyhtye Raiku
19.00 Härkätien Leikarit

Vanhan Raatihuoneen sali

Torstai

TUCEMEMSin yleisöluennot: Käännekohdassa. Miten reformaation muutokset näkyivät tavallisen ihmisen elämässä?

12.00 FM Tanja Toropainen: Kirjoitettua kieltä myös kansalle ennenkin – reformaatio kulttuurin kirjallistumisen käynnistäjänä
12.30 FM Heini Kirjavainen: Jäljelle jääneet – Pyhimysten kruunut ja Turun tuomiokirkon piispansauva
13.00 FT Suvianna Seppälä: Kirkollinen veronkanto reformaation jälkeen
13.30 Tauko
14.30 Professori Irmeli Helin: Veisattiin sitä ennenkin – reformaatio seurakuntalaulun taitekohtana
15.00 FT Panu Savolainen: Turun dominikaanikonventin loppuvaiheet, unohtuminen ja uudelleenlöytyminen
15.30 FT Meri Heinonen: Muutos, murros, jatkumo – reformaatio suomalaisten arjessa
16.00 Turun Lausuntakerho: ”Tästäs sielus herkut”. Mikael Agricolan runoja

Seminaarin järjestää Turku Centre for Medieval and Early Modern Studies.

18.00 FT Eva Ahl-Waris: Vad hände med Finlands medeltida kloster efter reformationen?

 

Perjantai
Glossa ry:n yleisöluennot: Keskiajan Suomi vai Ruotsin Itämaa? Suomi keskiaikaista menneisyyttään etsimässä 1917‒2017

12.00 Seminaarin avaus: Glossa ry:n puheenjohtaja FT Reima Välimäki
12.15 Dos. Marko Lamberg: Fyysisesti kaukana, henkisesti lähellä vai toisinpäin? ‒ Meri, talvi ja kulttuuri Suomea ja Ruotsia erottamassa ja yhdistämässä
13.00 FT Eva Ahl-Waris: Synen på Nådendals kloster ‒ en bro mot väst och Finlands lärdoms vagga
13.45 Tauko
14.15 FM Maria Kallio: Menneisyyden näkijä ‒ Jalmari Jaakkola ja kansallisromanttinen keskiaika
15.00 FT Derek Fewster: Kun muinaisuudesta tuli nykyaikaa ‒ Suomalaiskansallisen keskiajan kehittämisen vaiheita
15.45 FM Ilari Aalto: Itämeren sankarit: Heroes of the Baltic Sea -sarjan keskiaikakuva
16.30 FM Lauri Leinonen: Diplomatarium Fennicum ‒ Suomen keskiajan lähteet vuonna 2017

Brinkkalan talo

Vihreä huone
13.00–14.00, 17.00–18.00 ja 19.00–20.00
WarusSeppäin kilta: Sotavarusteet keskiajan Suomessa. Opastettu varustenäyttely.

 

Lauantai 1.7. ja sunnuntai 2.7.

Markkinatori avoinna 12.00–18.00

Tori

12.30 Markkinarauhan julistus (teatteri)
13.00 Lahjoitus (teatteri)
13.30 Näkijä Agnes (teatteri)
14.00 Lepra (teatteri)
14.30 Leikari-ilveily (teatteri)
15.00 Oikeudessa tavataan! (teatteri)
15.30 Kiihkoilija (teatteri)
16.00 Piispankäräjät (teatteri)
16.30 Puolustusvalmisteluja (teatteri)
17.00 Turvapaikka (teatteri)
17.30 Lopputanssi (teatteri ja tanssi)

Lasten puhdepiha

12.00−18.00 Keskiaikaisia pelejä ja leikkejä
12.15 Prinsessakoulu
13.15 Ritarikoulu
14.15 Narrit temppuilevat
16.15 WarusSeppäin kilta: miekkailunäytös

Kivisauna

12.45 Krabat
13.00 Narrit temppuilevat
13.45 Kivisaunan emäntä? (teatteri)
14.00 Tuhkatarha
14.45 Jumalasta seuraava (teatteri)
15.00 Narrit temppuilevat
15.45 Toisen viikon neitsyt (teatteri)
16.00 Tuhkatarha
16.45 Emäntää viedään (teatteri)
17.00 Räikkä

Teinin oluttupa

12.30 Räikkä
13.00 Tuhkatarha
13.30 Härkätien Leikarit
14.00 Krabat
14.30 Härkätien Leikarit
15.00 Muskotti
15.30 Keskiaikaseura Unikankare: keskiaikaista tanssia
16.30 Comissatores Aboenses

Jokiranta

12.00 Narrit temppuilevat
13.00 Muskotti
14.00 Narrit temppuilevat
14.30 Comissatores Aboenses
15.00 Krabat
15.30 Räikkä
16.00 Narrit temppuilevat
16.30 Härkätien Leikarit
17.00 Narrit temppuilevat

Vanhan Raatihuoneen sali

Lauantai

13.00 Keskiaikainen muotinäytös
14.30 Keskiaikainen muotinäytös
16.00 Soitinmuotinäytös

 

Sunnuntai
Suomen Numismaattisen Yhdistyksen yleisöluennot

13.00 FM Petteri Järvi (Turun museokeskus & Suomen Numismaattinen Yhdistys ry): Rahalöydöt Turun kaupunkiarkeologisilta kaivauksilta
14.00 Dos. Tuukka Talvio (Suomen kansallismuseo): Palosta pelastuneita Turun akatemian rahakokoelman aarteita ajalta ennen vuotta 1827
15.00 FM Eeva Jonsson (Turun yliopisto): Rahauhrit ja Neitsyt Marian kultti Ahvenanmaan Jomalan kirkossa

Brinkkalan talo

Maistraatin istuntosali
17.00 Muskotti ja Keskiaikaseura Unikankare: Tanssikonsertti

Vihreä huone
13.00–14.00 ja 17.00–18.00
WarusSeppäin kilta: Sotavarusteet keskiajan Suomessa. Opastettu varustenäyttely.

Iltaohjelma

Uusi keskiaika Baarissa torstaina klo 22.00
Esiintymässä Pekko Käppi!
K-18. Vapaa pääsy!

Uusi keskiaika Bar Kukassa perjantaina klo 21.00
Esiintymässä Sister Capricorn!
K-20. Vapaa pääsy!

Keskiaikaiset jamit Ravintola Teinin pihalla perjantaina klo 21.00‒02.00
Keskiaikaisten markkinoiden yhtyeet jammailevat ja tanssittavat Turun keskiaikaseura Unikankareen tanssijoita.
K-18. Vapaa pääsy!

TeiniFolk
Uudemman kansanmusiikin tapahtuma Ravintola Teinin pihalla lauantaina klo 21.00‒02.00
Esiintymässä Untamo Perttu ja Kakkorin Sahurit , Antti & Isotalo ja Räikkä!
K-18. Vapaa pääsy!